1C

Följ med i vårt arbete

Pelle har skickat ett brev!

Idag hade äntligen vår hustomte Pelle skrivit ett brev, som vi har längtat. IMG_2042

Vi har gissat att han kanske har varit på semester och det stämde bra. I brevet stod det att han hade varit ”ekvakt” ute i skogen och där hade han hjälpt en ekorre som hade trampat i glas.

Oj vad arg Pelle var över att någon hade kastat glas i skogen! Pelle hade pratat ihop sig med Känslokaptenen om att hen skulle läsa för oss om känslan ilska. Sedan fick eleverna rita och skriva egna tankar om ilska. Dessa finns på ”känsloväggen” i klassrummet. Vi tittade även på ”Evas känslokoll” och där fick vi tipset att när vi blir så där skogtokigt arga, så ska vi ”reflektera” och försöka sortera tankarna innan ilskan tar över och vi inte kan styra vad som händer. Så spännande att höra elevernas kloka tankar och nu har vi bestämt att vi ska tipsa varandra om att reflektera. Vi får se om det fungerar lika bra när någon är arg som det gör när vi pratar om det 🙂

Förmågor som vi tränar i detta arbete:

Genom undervisningen i ämnet samhällskunskap ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

  • reflektera över hur individer och samhällen formas, förändras och samverkar  Ur: Lgr 11 Syfte med ämnet SO

IMG_1998

IMG_1999

Föregående

SO: trafik

Nästa

Matematik: skriva siffror

  1. Lena Isenstam

    Vad roligt att Pelle är tillbaka! Jag förstår att han blev arg över att någon slängt skräp i skogen, det brukar jag också bli…

    Bra att ha en Känslokapten att vända sig till!

    Lena

Kommentera

Driven av WordPress & Tema av Anders Norén