I fredags firade vi Kemins dag med att genomföra ett experiment kopplat till årets tema hälsa. Experimenten genomfördes med hjälp av http://www.ikem.se/vi-arbetar-med_1/for-skolan-larare-och-elever/kemins-dag

Vi startade med att titta på en film om hur vattenrening går till http://urskola.se/Produkter/165662-Jobb-i-staden-Janne-gor-dricksvatten. Eleverna fick fundera på vad de trodde skulle hända när vi hade i kemikalier i smutsigt vatten. Sedan genomförde vi experimentet och fick följa kemikaliernas arbete i vattnet. Mycket spännande och flera av eleverna var framme och tittade på burken flera gånger för att se förändringen i vattnet.

img_2315 img_2314

Bilderna blev kanske inte de bästa, men på första bilden har vi precis stoppat i kemikalier i vattnet och på den andra bilden har kemikalierna börjat ”klumpa” ihop smutsen så att det är lättare att separera den från det rena vattnet…

 

Ur LGR 11 Kunskapskrav åk 3 NO

Utifrån tydliga instruktioner kan eleven utföra fältstudier och andra typer av enkla undersökningar som handlar om naturen och människan, kraft och rörelse samt vatten och luft.